Вибір професії

Рекомендації  випускникам «ВИБІР  ПРОФЕСІЇ»

Вибір професії – не хвилинна справа. Цей процес може виявити-ся найбільш важким вибором у твоєму житті. 

 • Подумай, чим би хотілося займатися саме тобі. Обов’язково роз-мірковуй над тим, як здійснити свою мрію. Не зупиняйся на думці: «Я буду бізнесменом, у мене буде найкрутіший телефон і Мерседес!».
 • Не старайся пробувати вступати туди, куди хочуть вступити твої друзі. Повір, ти знайдеш собі нових друзів, тим більше що ви будете займатися тим, що вам цікаво. 
 • Довідайся більше про ту професію, яку хочеться тобі вибрати. Якщо це можливо, побувай в тому місці, де, як ти думаєш, тобі доведеться працювати згодом, поговори з людьми, які вже займаються цією справою. 
 • Віддавай собі звіт, що рішення не може бути абсолютним і що в будь-який час у твоєму житті можуть відбутися зміни.  
 • Спробуй протестуватися. Тести можуть допомогти вибрати правильний напрямок.
 • Постарайся не помилятися з приводу своїх можливостей. Краще усвідомлювати свої реальні сили, ніж падати з висоти, яку намітив, але не подужав. 
 • Не піддавайся почуттю страху – це нормальний стан, який відчувають всі люди перед вибором.
 • Іноді корисно починати свою кар’єру з практики, а не з теорії. Наприклад, багато досвідчених лікарів починали працювати медсестрами або медбратами.
 • Постарайся звернути особливу увагу на ті предмети, які необхідні для вступу до обраного навчального закладу.
 • Не відкладай на завтра те, що можна дізнатися сьогодні. Намагайся дізнатися все: як поступають, як вчаться, як влаштовуються працювати після закінчення навчання. 

Обираючи професію, пам’ятайте, що: 

 • Здійснити цей відповідальний крок треба, враховуючи свої нахили та здібності, особисті та громадські інтереси. 
 • Світ професій значно ширший (понад 40000), ніж коло навчальних предметів, що вивчалися в школі, тому ототожнення улюбленого навчального предмету з професією не завжди є надійним орієнтиром у виборі.
 • Професію не слід вибирати «за компанію», такий вибір рідко вдалий.
 • Розподіл професій на погані і хороші, цікаві і нецікаві, легкі і важкі – помилковий. Значення професії у житті людини залежить не стільки від характеру роботи, скільки від того, як до нього ставиться сама людина, на скільки професія відповідає її запитам і можливостям.
 • Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її негативні риси (так, професію геолога інколи цінують за можливість мандрувати і бачити світ, актора – за славу і популярність. Але якщо подумати глибше, то геологу доводиться часто працювати в екстремальних, навіть небезпечних умовах, а актор часто надокучають настирливі фанати тощо.
 • Не варто переносити своє ставлення до конкретної людини на її професію, бо особиста симпатія чи антипатія до людини однієї професії ніяк не може свідчити про особисту придатність чи непридатність іншої людини до цієї професії. 

Як діяти при виборі професії:

 • Ознайомтесь з інформацією про світ професії і визначте сферу діяльності, яка вас цікавить.
 • Вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої інтереси, здібності.
 • З’ясуйте, чи немає у вас медичних протипоказань щодо обраної професії.
 • Знайдіть можливість зустрітися з представником цієї професії і довідайтесь, в якому навчальному закладі можна одержати таку освіту.
 • З’ясуйте, у спеціаліста центра зайнятості, чи користується обрана вами професія попитом на ринку праці.

Яка професія найкраще вам підійде?

Перш ніж взятися за будь-яку справу, потрібно вміло вибрати професію. При усьому величезному розмаїтті людей, усіх їх можна розділити на екстравертів і інтровертів, на людей з високим та низьким нейротизмом. Ми пропонуємо вам довідатися, які професії вам найкраще можуть підійти. Уважно прочитайте визначення соціонічних типів.

До якого типу належите ви?

Екстраверт

орієнтований на зовнішній світ, відкритий подіям;

активний, ініціативний, схильний до ризику;

відкрито висловлює свою думку;

контактний, легко знайомиться і так само легко розлучається з людьми;

співвідносить свої думки з думкою оточуючих;

добре працює у колективі.

Інтроверт

орієнтований на свій внутрішній світ і свої враження від зовнішніх факторів;

часто важко входить у нові контакти, тому має вузьке коло друзів;

прагне тиші, намагається захиститися від надлишку нової інформації;

зовні спокійний, виглядає замисленим, переважно мовчазний;

зазвичай не любить несподіванок;

добре працює наодинці.

Проте не думайте, що бути екстравертом добре, а інтровертом погано. Екстраверти, наприклад, окрім сильних якостей, мають ще й слабкі. Це імпульсивність, поверховість у почуттях, розпорошеність. Інтроверти ж сильні тим, що мають наполегливість, вміють вдумливо працювати, глибокі у емоціях і роздумах.

Як ішлося вище, люди відрізняються ще й за якістю нейротизму. Ця риса забезпечує емоційну стійкість людини.

Люди з високим нейротизмом часто бувають запальними, нервовими, надміру вразливими, важко звикають до нової обстановки. Людина з низьким нейротизмом відрізняється врівноваженістю, стабільністю, великою самоповагою, стійкістю до стресових ситуацій.

Проте, як і у попередньому випадку, кожен із типів (“нестійких” чи “стійких”) має плюси та мінуси. Люди з великим нейротизмом, зазвичай, тонкі, чуйні, схильні до співчуття. Їх можна порівняти зі скрипкою: на легкий дотик вони відповідають мелодійним звуком. Люди з низьким нейротизмом досить часто (звісно, не завжди) бувають “товстошкірими”. Вони нагадують барабан: не відчувають натяків, їм потрібно говорити все прямо “в лоб”. Але такі люди дуже працездатні, можуть вистояти у найскладнішій ситуації та не втратити самовладання.

Яка професія вам підійде найкраще?

 1. Якщо ви інтроверт і у вас високий нейротизм, ми не радимо вибирати професії, пов’язані з частими та інтенсивними контактами з людьми. Це професії бізнесмена, менеджера, вчителя, продавця. Шукайте свою майбутню роботу там, де можна працювати за письмовим столом, де можна зайнятися предметною працею – дослідженням, творчістю, щось майструвати, конструювати, моделювати тощо.
 2. Якщо ви екстраверт і у вас високий нейротизм, вам небажано вибирати професії операторського типу: льотчика, шофера, диспетчера. Ви нудьгуватимете без спілкування з людьми, у вас можуть часто траплятися помилки у роботі – аварії, поломки та інші. Не вибирайте також професії на конвеєрному виробництві, пов’язані з монотонністю.
 3. Якщо ви інтроверт і у вас низький нейротизм, вам підійде професія операторського типу, але протипоказана робота, яка передбачає спілкування з людьми (керівника, підприємця, педагога, журналіста, громадського діяча).
 4. Якщо ви екстраверт і у вас низький нейротизм, то тут для вас ідеально підходять професії менеджера, керівника, бізнесмена. У тих галузях, де передбачено інтенсивне спілкування з людьми, ви завжди досягнете успіху.

Отже, можна дійти висновку, що кожен тип людського характеру хороший по-своєму. Більшість людей виявляють риси як першого, так і другого типу. Потрібно тільки знати про свої переваги і вади і вміти використовувати їх у сфері бізнесу.

Проте для кожного з вас та чи інша професія, яка вам подобається, не може бути цілком забороненою. Існує чимало прикладів, коли людина успішно опановувала ту професію, для якої спершу “не підходила”. Насамперед за допомогою інтенсивного саморозвитку і самокомпенсування своїх слабких якостей. Інакше кажучи, і у такому випадку потрібно “зробити самого себе”.

Comments are closed.